Sık Sorulan Sorular

Influencer reklamından verim alabilmeniz için belirlediğimiz minimum çalışma bütçemiz 5.000TL+KDV'dir. Reklam yönetiminden 5.000TL- 15.000TL+ KDV bütçeli influencer reklamı talebinde bulunabilirsiniz. Bu bütçeler dahilinde geçmiş influencer çalışma verileri incelenerek markanıza uygun, satıcı mağazanıza yüksek ziyaret yaratabilecek influencer’lardan oluşan bir paket çalışılır ve sizinle paylaşılır.

20.000TL+KDV ve üstü bütçeler için linkteki formu doldurarak başvurabilirsiniz. Minimum 20.000TL+ KDV bütçeli influencer reklamında ürün gönderimi yapabilir, seçilen influencerları ve içerikleri paylaşım öncesi değerlendirebilir, gerekirse değişiklik talep edebilirsiniz. Detaylı bilgi için videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Influencer reklamı talebinizi Satıcı Paneline girdikten sonra sağ üst köşede yer alan Reklam Yönetimi üzerinden tanıtılmasını istediğiniz ürünlerinizi, bütçenizi ve çalışma tarihini seçerek kolayca oluşturabilirsiniz.

1. Başvurunuzun onaylanması durumunda markanıza en uygun influencerlar TMS tarafından belirlenir. Influencer’lara ürün gönderimi yapmanıza gerek yoktur.
2. Paylaşım tarihi ve paylaşım yapacak influencer’ların isimleri paylaşımdan 1 iş günü önce size bildirilir.
3. Başvuru esnasında reklam panelinde seçmiş olduğunuz ürünler ve bilgiler göz önünde bulundurularak her bir influencer markanıza özel 1 adet Instagram story/hikaye hazırlar ve satıcı mağazanıza yönlenecek şekilde paylaşımı yapar.
4. Paylaşımlardan sonra 10 iş günü içerisinde e-mail yoluyla mağaza ziyareti, favorilenme, sayfa görüntülenme sonuçları size raporlanır.

Influencer reklamı bir bilinirlik ve görünürlük çalışmasıdır. Bu sebeple çalışmanın başarısını Trendyol satıcı mağazanıza çektiğiniz ziyaret üzerinden ölçümlemelisiniz. Çektiğiniz ziyaret sonucu Trendyol'da görünürlüğünüz daha da çok artar, bu sayede çalışma satışlarınıza da katkı sağlayacaktır ancak çalışmanın performansını ölçmek için öncelikle bakmanız gereken metrikler mağazanıza çektiğiniz ziyaret, ürünlerinizin artan görüntülenme ve favorilenme sayısı olmalıdır.

Bütçeniz arttıkça paketinizdeki influencer sayınız artar ya da performansı ve bütçesi daha yüksek influencer’lar paketinize eklenir. Bu sayede ürün sayfalarınız daha fazla ziyaret edilir, ürün görüntülenme ve favorilenme sayınızı artırarak Trendyol’daki görünürlüğünüzü ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Geçmiş influencer paylaşım verilerini detaylı olarak incelenerek sizin kategorinizde satıcı mağazanıza en yüksek ziyareti sağlayabilecek influencerları sizin adınıza belirliyoruz. Influencerları seçme ya da değiştirme hakkınız bulunmuyor.

Influencer/Fenomen reklamından en yüksek verimi almanız için reklam verme koşulları son 30 günlük satış ve görüntülenme verilerinize bakılarak önerilmektedir. Bu nedenle bu reklam modeli Reklam Yönetimi ekranınızda şuan için aktif olmayabilir.

Influencer'lar başvuru sırasında girdiğiniz ürünler arasından seçim yaparak paylaşımlarını gerçekleştirir. Fiziksel ürün olmadan ekran görüntüsü paylaşımı şeklinde ürün tanıtımı yapılmaktadır.

Paylaşımlardan sonra 10 iş günü içerisinde e-mail yoluyla mağaza ziyareti, favorilenme, sayfa görüntülenme sonuçları size raporlanır.

Paketinizdeki her influencer Instagram hesaplarınızdan markanıza özel hazırladıkları 1 adet hikayeyi paylaşmaktadır.

Facebook Ortak Reklamları ile ürünlerinizi ziyaret etmiş/sepete eklemiş kullanıcıları Facebook ve Instagram platformlarında hedefleyebilirsiniz. Kurulum sürecinde herhangi bir teknik entegrasyon bulunmamaktadır. Kurulum süresince ekibimiz destek olmaktadır.

Açmış olduğunuz reklam kampanyalarının performansını , Facebook paneliniz üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook ortak reklamlar için en düşük bütçe beklentimiz aylık 5.000TL+KDV'dir.

Facebook bütçe yönetimini , oluşturacağınız Facebook hesabından kendiniz yapabilirsiniz. Bu sebeple Trendyol'a herhangi bir ödeme yapmayacaksınız.

Facebook kampanya yönetimi kendi Facebook Business reklam hesabınız üzerinden sizin tarafınızdan yapılmaktadır. Biz sizlerle ürünlerinizin kataloğunu paylaşacağız ve kurulum aşamasında destek olacağız.

Tercihinize göre Facebook ve Instagram üzerinden reklamlarınız oluşturulabilir.

Hayır, Facebook Ortak Reklamlar ile kendi sitenize kesinlikle yönlendirme yapamazsınız. Trendyol katalog datasını kullanarak Trendyol dışında yönlendirme yaptığınız durumda Facebook reklam hesabınız Facebook tarafından askıya alınabilir ya da kapatılabilir.

Bütçenizi artırdığınızda reklamlarınız daha çok kişiye ulaşabilir, böylece satışlarınızı artırabilirsiniz.

Facebook ortak reklamlarda yeniden hedefleme reklamlarınızı her zaman açık tutmanızı öneriyoruz. Uzun vadede reklamlarınız bütçelerini daha iyi yöneterek, daha doğru kullanıcılara reklamınızı gösterecek şekilde optimize olmaktadır. Böylece reklamlardan aldığınız dönüşüm oranları de artacaktır.

İlgili ürün kategorisinden satın alma ihtimali en yüksek kullanıcılar önceliklendirilir ve ürün reklam bütçesine göre kitle büyütülmektedir.

Ürün reklamı günlük reklam bütçesi en az 10 TL seçilebilmektedir.

Reklamlar Trendyol'da listeleme, öneriler ve size özel alanında gösterilmekte ve ön plana çıkarılmaktadır.

Algoritma satıcıya maksimum yatırım getirisi (ROAS) kazandıracak şekilde çalışmaktadır. Yani, algoritma reklamdaki herhangi bir ürün kötü performans gösterdiğinde o ürüne daha az bütçe harcayacak; iyi giden ürünü ise daha fazla bütçeyle hızlandıracak şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle, ürün seçimi de çok önemli bir faktördür. Buybox kazanan olması, tavsiye edilen ürünlerden seçim yapılması, rekabetçi fiyata sahip ürünler olması ve satış potansiyeli yüksek ürünlerin reklam ürünü olarak seçilmesi reklam performansını artırır. Satıcının reklamı duraklatma ve durdurma seçenekleri de mevcuttur, satıcı reklamın istediği performansı göstermediğini düşünüyorsa bu aksiyonları alabilir.

Reklam bütçesi doğrudan reklamın performansına etki etmektedir. Bütçe arttıkça reklamın görünürlüğü ve yatırım getirisi artmaktadır. Dolayısıyla 200 TL bütçe belirlediğiniz reklamınız 20 TL bütçe belirlediğiniz aynı kriterlerdeki reklama göre daha iyi performans gösterecektir.

Reklam getirisindeki ciro hesaplaması sepette indirimli ciro üstünden yapılmaktadır. Örneğin; 100 TL olan üründe sepette %20 indirim varsa ciro 80 TL olarak hesaplanmaktadır.

Reklam faturası satıcı paneli üzerinde “Ödeme ve Fatura” başlığındaki “Cari Hesap Ekstresi” alanında yer almaktadır. İlgili satırdaki;
- Kalem no alanında "Fatura Numarası"
- Fiş türü alanında statik "Kesinti Faturası"
- Açıklama alanında tarihi ve tutarı ile birlikte “Satıcı Reklamı Satın Alma” olarak belirtilir.

Reklam ürünlerini seçtikten sonra ürün ekleme ve çıkarma yapılamaz.

Reklam verilen ürünler sitede müşterilere ön plana çıkartılır ve gösterilir. Müşterilerin görüntülemesi sonrasındaki 7 gün içerisinde bu reklamı görüntüleyenlerin ilgili reklam ürünü için yaptığı satın alımlardaki ciro, reklam cirosuna dahil edilir

Reklamınız için belirlediğiniz bütçe tamamen harcanmış ve tükenmişse reklamınız artık aktif olmaz.

Seçilen ürünlere ve reklamın bütçesine göre önceliklendirilmektedir. Reklam performansım reklam bitiş tarihinden sonra değişiyor, sebebi nedir? Reklam ürününüzün görüntülenmesi sonrasındaki 7 gün içerisinde yapılan satın alımlar ilgili reklamın performansına dahil edilir ve reklam bitiş gününden sonraki 7 gün de bu performansa etki eder. Bundan dolayı reklamınız bittikten sonra performans verileri güncellenebilir. Reklam performansınızı en doğru şekilde görüntülemek istiyorsanız reklam bitiş tarihinden 7 gün sonraki sonuca bakmalısınız.